آغاز حفاری بزرگترین پروژه ذخیره‌سازی گاز طبیعی ایران و خاورمیانه در مخزن شوریجه D خانگیران توسط شرکت حفاری مپنا

به گزارش روابط عمومیحفاری مپنا, عملیات اجرایی و حفاری بزرگترین پروژه ذخیره‌سازی گاز طبیعی ایران و خاورمیانه در مخزن شوریجه D خانگیران با حفاری نخستین حلقه چاه به کارفرمایی شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران توسط شرکت حفاری مپنا در تاریخ 28 مهر 1401 آغاز شد.
شایان ذکر است پروژه ذخیره سازی گاز در مخزن شوریجهD با حفر 28 حلقه چاه و احداث تأسیسات سرچاهی، خطوط جریانی و تزریق گاز مربوطه طی قراردادی به کارفرمایی شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران به نمایندگی از شرکت ملی گاز ایران و سرمایه‌گذاری گروه مپنا منعقد گردید. عملیات ساخت و اجرای پروژه توسط مشارکتی از شرکتهای نیرپارس در بخش سطح الارض، شرکت حفاری مپنا در بخش تحت الارض، شرکت گروه مپنا(توگا) در بخش ساخت توربو کمپرسورها و شرکت مپنا بین الملل در مرحله اجرا میباشد.
گروه مپنا به عنوان نخستین شرکت خصوصی که مدیریت ذخیره‌سازی به آن واگذار شده است، این طرح استراتژیک ملی را به اجرا در می‌آورد و با اجرای فاز دوم ذخیره‌سازی در میدان خانگیران به شیوه ساخت، بهره‌برداری و واگذاری (BOT)، ایران به بزرگترین کشور ذخیره کننده گاز خاورمیانه و یکی از پنج کشور بزرگ دارنده مخازن زیرزمینی برای ذخیره‌سازی گاز طبیعی تبدیل خواهد شد.
گفتنی است مخزن شوریجه در شمال شرق کشور واقع در استان خراسان رضوی در فاصله 5 کیلومتری از پالایشگاه شهید هاشمی‌نژاد (160 کیلومتری جاده مشهد- سرخس) واقع شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا