جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پایان افتخارآمیز پروژه حفاری و تکمیل ۱۱ حلقه چاه در میدان نفتی دانان

ثبت برگ زرینی دیگر در عملکرد پرسنل مجرب و پرتلاش شرکت حفاری مپنا:
پایان افتخارآمیز پروژه حفاری و تکمیل ۱۱ حلقه چاه در میدان نفتی دانان به کارفرمایی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران با مدیریت اجرایی شرکت حفاری مپنا در مدت زمانی بالغ بر 3 سال اولین تجربه اجرای پروژه به صورت EPD در گروه مپنا بوده

است که با وجود تمامی موانع ودشواریهای حین اجرا، به بهترین نحو ممکن محقق گرد
میدان نفتی دانان در استان ایلام با فاصله ۳۰ کیلومتری از جنوب شرقی دهلران و ۸۰ کیلومتری شمال غربی اندیمشک در سال ۱۳۸۶ کشف و تولید نفت از آن در سال ۱۳۹۳ آغاز شد. نفت خام استحصال شده از میدان دانان از طریق خط لوله به واحد بهره ‌برداری دهلران انتقال می‌یابد و پس از شیرین‌سازی و فشارافزایی، توسط خط لوله‌ ۱۶ اینچ به طول ۵۲ کیلومتربه واحد نمک‌زدایی چشمه‌خوش ارسال می‌شود.
گروه مپنا و شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، قرارداد ” پروژه نگهداشت و افزایش تولید میدان نفتی دانان”  را در بهمن ماه سال ۱۳۹۷ با مدیریت شرکت توسعه نفت وگار مپنا ( OGDC) و پیمانکاری شرکت حفاری مپنا به امضاء رساندند.
بی شک مجموعه اقدامات و فعالیت های ارزنده پرسنل شرکت حفاری مپنا زمینه ساز اهداف و چشم اندازهای این شرکت در انجام تعهدات محوله در همه عرصه ها خواهد شد. عملیات حفاری میدان دانان با ثبت 376 روز متوالی بدون حادثه (LTI Free Days) ضمن رعایت الزامات بهداشت، ایمنی و محیط زیست بی شک موجب مباهات و افتخار دیگری در کارنامه دستاوردهای این شرکت در حوزه عملیاتی و ستادی است.
می بایست خاطر نشان نمود فاز عملیاتی بخش تحت الارض پروژه دانان در تاریخ 14/11/1398 با استقرار دکل حفاری نور دو بر روی چاه شماره 10 دانان آغاز گردید و در مجموع 11 حلقه چاه در این میدان با راهبری سه دکل حفاری شامل دو دکل ملکی و یک دکل استیجاری و بهره گیری از خدمات شرکت های سرویس دهنده جانبی ملکی و قراردادی، حفاری و تکمیل گردید و در تاریخ 05/05/1401 با اتمام عملیات حفاری دکل نور یک در چاه شماره 11A دانان با موفقیت به اتمام رسید. عمده فعالیت های انجام شده در بخش تحت الارض پروژه دانان شامل انجام خدمات مهندسی، خرید کالا، حفاری و تکمیل 11 حلقه چاه جدید بوده است. چاه های فوق الذکر به صورت عمودی، با عمق نهایی بین 3500 تا 3800 متر و با هدف توسعه تولید از مخزن سروک حفاری گردید و با دستیابی به نرخ تولید مد نظر کارفرمای محترم و تحقق تمامی اهداف حفاری، علیرغم وجود تمامی مشکلات و موانع موجود با توکل بر خداوند متعال و استعانت از توان ملی و پرسنل مجرب و ظرفیت های بومی، مسبب ثبت دستاورد درخشان دیگری در عملکرد پرسنل مجرب و پرتلاش شرکت حفاری مپنا گردید.
از مهمترین دستاوردهای حاصله در بخش تحت الارض پروژه دانان می توان به موارد ذیل اشاره نمود:
–              ثبت 376 روز متوالی بدون حادثه (LTI Free Days) با رعایت الزامات بهداشت، ایمنی و محیط زیست
–         ثبت بهترین رکورد حفاری و تکمیل یک چاه در میدان دانان طی مدت زمان 107 روز (چاه شماره 18)
–              ثبت بیشترین نرخ تولید بهنگام یک چاه در میدان دانان با بیش از 3000 بشکه در روز در چاه شماره 15 که از حداکثر میزان نرخ تولید پیش بینی شده در این میدان نیز بالاتر بوده است.
–              بهینه سازی عملیات حفاری و ثبت بیشترین سرعت حفاری در میدان به نسبت سایر چاههای حفر شده
–              راهبری همزمان سه دکل حفاری فعال در میدان و نظارت مداوم بر عملکرد شرکت های سرویس دهنده

پیمایش به بالا